Drenaż ma za zadanie ochronić piwnicę w domu przed zalaniem, a także obniżyć poziom wód gruntowych. Czym dokładnie jest drenaż? Jaki kamień do drenażu zastosować? Jaki żwir do drenażu wybrać? Jak wykonać drenaż? Na te wszystkie pytania, odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Czym jest drenaż?
Drenaż jest siecią instalacji, którą układa się dookoła budynku na poziomie fundamentów. Działa on na takiej zasadzie, że zbiera wodę gromadzącą się w okolicy piwnic i odprowadza ją na bezpieczną odległość. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie wymagane jest obniżenie na stałe poziomu wody w gruncie lub odprowadzenie wody opadowej, która przesącza się przy ścianach budynku i do podłoża. Najczęściej drenażem otacza się cały budynek wraz z poszczególnymi elementami, które wysunięte są poza ogólny zarys budynku.
Jak zrobić drenaż?
Drenaż wykonuje się na podstawie ułożenia instalacji drenażowej wokół domu lub pod nim. Odwodnienie domu jest istotną kwestią w wielu przypadkach, dlatego warto o nie zadbać. Instalacja drenażowa składa się z rur perforowanych, które układamy na obsypce filtracyjnej, studzienek osadowych oraz zbiorczej studzienki, która odprowadza wodę poza rejon chronionego otoczenia. Czasami korzysta się z drenażu francuskiego, który bazuje na samej obsypce żwirowej wokół domu lub pod nim. Innym rozwiązaniem jest drenaż opaskowy, który wykonujemy wokół budynku. Jego zadaniem jest odprowadzanie wilgoci, która gromadzi się przy elementach budowy zagłębionych w gruncie.
Jaki kamień do drenażu wybrać?
Najczęściej wybierany do drenaży jest żwir, który jest rodzajem składu osadowej. Odnośnie wielkości może on posiadać nawet średnicę paru centymetrów. Żwir jest kruszywem naturalnym, powstającym poprzez naturalne procesy erodowania. Wykorzystuje się go na szeroką skalę w budownictwie, także w wykonywaniu drenaży, w tym także do drenaży przy budynkach – pod nawierzchnie, do opasek drenażowych itp. Jeśli zaś, kolejnym elementem jaki będziesz wykonywał w swoim domu będzie podjazd lub droga i nie wiesz jakie kruszywo na drogę wybrać, to sprawdź naszego bloga.
Jaki żwir do drenażu będzie najlepszy?
Żwir do drenażu musi posiadać frakcję, która jest większa niż średnica dreny (np. rury drenażowej). Najczęściej korzysta się ze żwirów o frakcji 8-16 mm lub 10-16 mm. Drenaż wokół domu wymaga zastosowania najlepszych jakościowo materiałów, które pozwolą uzyskać pożądane efekty.
Kiedy odwodnienie domu jest potrzebne?
Aktualnie dookoła domu zazwyczaj znajduje się coraz mniej terenów zielonych. Zaś coraz więcej powierzchni, poprzez które woda z trudem dostaje się do gruntu. Odwodnienie jest szczególnie potrzebne wtedy, gdy działka znajduje się na terenie nieskanalizowanym. W idealnych warunkach i otoczeniu, na działkach o niskim poziomie wód gruntowych, deszcz zasila wody powierzchniowe wokół budynku. Jednakże im większa część terenu jest pokryta powierzchnią nieprzepuszczającą wody lub jest zabudowana, wtedy więcej wody spływa na teren nieutwardzony. Mocne i długotrwałe opady prowadzą do powstawania błota. Woda gromadzi się niejednokrotnie w piwnicach i w innych nisko położonych częściach domu. To z kolei wpływa na pękanie ścian i naruszanie konstrukcji budynku, dlatego skorzystanie z drenażu wokół domu jest niezastąpione.
Zobacz także:
„Jaki beton na posadzkę do garażu?„
Odwodnienie działki za pomocą drenażu opaskowego
Drenaż opaskowy jest formą odwodnienia domu, która znajduje się pod powierzchnią gruntu. Stosuje się go wtedy, gdy zaistnieje konieczność eliminowanie wilgoci pochodzącej z gleby – woda gruntowa gromadzi się wokół podziemnych ścian domu, a hydroizolacja nie zawsze sobie z tym radzi. Tego typu drenaż nie zabezpiecza posesji przed błotem i kałużami i nie sprawdzi się tam, gdzie pod powierzchnią gruntu znajdować się będzie wysoki poziom wód gruntowych.
Drenaż francuski
Jeśli chodzi o drenaż francuski, obejmuje on dren kamienny uzupełniony o materiał filtracyjny. W inżynierii komunikacyjnej bardzo często nazywany jest drenażem poziomym lub podłużnym. Cechuje się stosunkowo niewielkimi kosztami i łatwością wykonania, gdyż nie korzysta się tutaj z rur drenarskich. Ma on za zadanie zadbać o dobry transport wody do zbiornika. Co pozwala zmniejszyć koszty budowy i wydłużyć wytrzymałość i pracę systemu dzięki wyeliminowania zamulania gruntem.
Podsumowanie – popularne rodzaje drenażu
W budownictwie spotyka się kilka rodzajów drenaży, z których najbardziej znane są drenaże opaskowe i francuskie. Różnią się one między sobą zastosowanymi technologiami i kosztami. Pamiętajmy o tym, że odwodnienie domu jest w wielu miejscach konieczne. Wynika to z faktu występowania niewielkiej ilości zieleni w otoczeniu domów i działek. Warto postawić na takie rozwiązanie, które da nam gwarancję sprawnego działania i wpłynie na nasz komfort. Instalacja drenażu wykonywana jest przez specjalistów.