Żwir płukany – Różne frakcje

E-kruszywo w swojej ofercie posiada żwir płukany, który zastosujesz zarówno w swoim ogrodzie jak i w budownictwie ogólnym lub drogowym. Mowa tutaj o podjazdach, ścieżkach, drogach, chodnikach, parkingach i wielu innych zastosowaniach. Cena przedstawiona w poszczególnych wariantach dotyczy 25 ton, czyli całej wywrotki.

SKU: Brak danych Kategoria:

Żwir płukany – co to jest i jakie jest jego zastosowanie?

Żwir jest kruszywem, które może mieć pochodzenie organiczne lub mineralne. Żeby dane kruszywo mogło być zakwalifikowane jako żwir, to rozmiary jego ziarna muszą być większe niż 2 mm. Żwir płukany charakteryzuje się tym, że nie posiada żadnych zanieczyszczeń w postaci piasków czy iłów. Sprawia to, że materiał ten świetnie nadaje się do drenaż podłoża. Jednak nie jest to jego jedyne zastosowanie.

Żwir płukany używamy najczęściej do prac budowlanych i drogowych oraz podczas urządzania ogródków. Doskonale nadaje się do drenażu działki oraz do filtrowania w systemach oczyszczania wody. Używa się do tego żwiru o zaokrąglonych krawędziach. Drobniejsze kruszywo najlepiej sprawdza się podczas utwardzania dróg czy sporządzania betonowych mieszanek, używanych do tworzenia prefabrykatów lub elementów konstrukcyjnych.

Dużą zaletą żwiru płukanego są jego walory estetyczne. Dlatego też bardzo chętnie stosuje się go do wysypywania ścieżek i alejek  oraz do tworzenia podjazdów czy opasek wokół domu. Wykorzystuje się go również jako element dekoracyjny przy wykańczaniu elementów znajdujących się w ogrodach. To wszystko sprawia, że zapotrzebowanie na to kruszywo jest bardzo duże.

Dostępne frakcje

Najbardziej popularne i najchętniej stosowane frakcje to 2-8 mm oraz 8-16 mm. Jednak powszechnie używa się również żwiru o większym uziarnieniu 16-32 mm. Każdą frakcję wykorzystuje się do innych celów:

  • 2-8 mm – produkuje się z niego beton niższej klasy, prefabrykaty i bloczki betonowe, krawężniki i elementy małej architektury oraz używa do prac ogrodowych lub jako podsypki pod kostkę brukową
  • 8-16 mm – produkuje się z niego beton wysokiej klasy, ale z powodzeniem stosuję się go również do drenaży, tworzenia warstwy wysokiego filtrowania, melioracji i systemu odwodnienia
  • 16 – 32 mm – produkuje się z niego beton posadzkowy, używany jest też do obciążeń dachowych, utwardzania drogi, jako element ozdobny oraz do tworzenia drenażu wokół budynków i w ogrodach

Ile kosztuje żwir płukany – cena za tonę

Cena żwiru płukanego zależy przede wszystkim od jego frakcji. Najtańsze jest kruszywo najdrobniejsze (2-8 mm), którego cena wynosi 30 zł netto za tonę. Za żwir frakcji 8-16 mm trzeba zapłacić 43 zł netto za tonę. Kruszywo o największym uziarnieniu 44 zł netto za tonę. Do każdej z tych cen należy oczywiście doliczyć jeszcze koszty ewentualnego transportu, które ustalane są indywidualnie.