Beton B-10 Chudziak

Beton B-10 Chudziak służy do ustabilizowania podłoża pod konstrukcję budynków, dróg, placów, ogrodzeń i innych elementów architektonicznych. Świetnie sprawdzi się jako: podkład pod ławę fundamentową, warstwę wyrównującą pod podłogi, warstwę stabilizującą, podkład pod mury i kominy, podkład pod posadzki przemysłowe, materiał na podbudowę przy wykonywaniu dróg asfaltowych.

Co to jest chudziak (beton B 10)?

Chudziak, to inna nazwa tzw. chudego betonu, czyli materiału jaki w literaturze przedmiotu nazywany jest betonem podkładowo-wyrównawczym. Po samej nazwie możemy poznać jego główne właściwości. Charakteryzuje się on tym, że jest materiałem nienośnym, niezawierającym dużej ilości cementu. 

Beton B10 używamy w budownictwie niemal przy każdej inwestycji. Służy do budowy zarówno wielkich bloków mieszkalnych, ale także jest budulcem mniejszych kubaturowo budynków takich jak domy jednorodzinne. W trakcie wznoszenia budynku, możemy używać różnej klasy betonu do budowy różnych elementów konstrukcyjnych nieruchomości. Inne wymagania będzie miał beton stosowany do wykonania schodów, a inny do fundamentów.

Jakie ma zastosowanie, czyli po co daje się chudziak?

Chudziak stosuje się w większości przypadków pod ławy fundamentowe oraz fundamenty. Chudziak ma za zadanie wyrównywać podłoże na jakim go położymy, a także zabezpieczyć poszczególne elementy budynku przed destrukcyjnym działaniem wody. Ten rodzaj betonu fachowo oznaczany jest jako beton B 10. Jeżeli B-10 jest wylany bezpośrednio na gruncie, działa stabilizująco, zwiększając wytrzymałość wznoszonej konstrukcji. Ponadto dzięki swoim właściwościom, powstrzymuje on mieszanie się betonu użytego do konstrukcji z podłożem. Warstwa wylewki powinna mieć grubość 10 – 15 cm.

Beton B10 tzw. chudziak może być również stosowany jako podkład pod posadzki, zarówno w przypadku budownictwa mieszkaniowego, domków jednorodzinnych, czy też w budynkach przemysłowych, takich jak sklepy wielkopowierzchniowe czy magazyny. W takim wypadku staje się on podstawową warstwą służącą stabilizacji i dopiero na jego powierzchni układana jest kolejna warstwa izolująca. Jeśli jednak szukacie Państwo bardziej uniwersalnej odmiany to polecamy nasz beton B30.

Innym miejscem, w którym z powodzeniem można stosować beton B 10 typu chudego, są wylewki pod kominy. Stosuje się tutaj kilkucentymetrowe (do 10 cm) wylewki, na których montuje się zbrojenie, a następnie wylewa odpowiedni konstrukcyjny beton. Oczywiście chudziak sprawdzi się również w roli materiału wzmacniającego oraz stabilizującego podłoże pod tarasy w domkach jednorodzinnych, odcinki drogi zbudowanej z kostki brukowej lub jako podkład pod szopę narzędziową czy garaż.