Humus ziemia ogrodowa – żyzna gleba

Czarnoziem to żyzna gleba (czarna ziemia), która idealnie nada się zarówno do wyrównywania terenu jak i do ogrodu. Tona ziemi w naszym sklepie kosztuje 24,60 zł, ale z racji tego, że wysyłka i transport dostępne są od całej wywrotki cena w produkcie dotyczy 25 ton. Na ten moment sprzedaż prowadzona jest do 200 km od Zielonej Góry.

Transport gratis!

SKU: humus-sku Kategoria:

Humus ziemia w budownictwie – co to jest?

Większości z nas humus kojarzy się z Bliskowschodnią potrawą. Warto jednak wiedzieć, że jest to również niezwykle ważny składnik ziemi, który umożliwia rozwój roślin. Humus ziemia (inaczej ziemia próchnicza) jest górną warstwą gleby, zawierająca szczątki roślin w różnym stadium rozkładu. Jest to bardzo dobry nawóz organiczny zawierający kwasy humusowe, wiążące mikro i makroelementy niezbędne dla życia roślin. Można powiedzieć, że próchnica stanowi dla nich jedyne źródło pokarmowe. Oprócz tego, substancje w humusie korzystnie wpływają na strukturę gleby, jej właściwości cieplne i wodne – ziemia szybko się nagrzewa, przez długi czas może kumulować zgromadzone ciepło oraz chronić rośliny przed suszą. Dzięki zawartym w humusie substancjom, wymiana gazowa w glebie jest o wiele bardziej efektywna.

Zastosowanie tej ziemi ogrodowej

Humus poprawia jakość gleby, jednak zazwyczaj w ogrodach jest go zbyt mało, aby wystarczał on roślinom. Z tego względu w sklepach można zakupić preparaty humusowe, które „poprawiają” glebę”. Nawozy dostępne są w formie granulatu, proszku oraz w płynie. Można je stosować przez cały rok. Budując dom możemy nie zdawać sobie sprawy z wartości wierzchniej warstwy ziemi. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy ją zdjąć i przechować aż do momentu zakładania ogrodu. Bezrefleksyjne zdarcie całej ziemi z podłoża wiąże się nie tylko ze stratami ekonomicznymi (zniszczymy glebę, będącą idealnym podłożem dla roślin). Ziemia z humusem nie nadaje się do zasypywania fundamentów, ze względu na utrzymującą się wilgoć – byłoby to szkodliwe dla przyszłych ścian budynku. Ziemię ogrodową składuje się w pryzmie nie wyższej niż 1,5 m. i nie szerszej niż 3 m. Powinna się ona znajdować w miejscu, gdzie później będziemy zakładać rabat lub innym, nie kolidującym z budową.

Ile waży ziemia ogrodowa?

Jeśli przed budową zabezpieczyliśmy zewnętrzną warstwę ziemi, to wraz z końcem prac możemy przystąpić do zakładania ogrodu. W innym przypadku czeka nas zakup żyznej ziemi, która najczęściej sprzedawana jest w kilogramach. O ile łatwo jest nam określić, na jakiej powierzchni chcemy ją wykorzystać, o tyle trudno jest nam to przełożyć na jej wagę.

W przybliżeniu 1m³ ziemi ogrodowej waży 1,80 kg. Ziemia humus jest dostępna na terenie całej Polski, a jej sprzedażą zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa. Skąd posiadają one tak żyzną glebę? Otóż zazwyczaj pochodzi ona z gruntów, gdzie przeprowadzane są większe inwestycje, takie jak m.in. budowa autostrad.